SAVJETOVANJE Ovom prilikom želimo istaknuti da će POSLOVNO I POREZNO SAVJETOVANJE temeljeno na dobroj i…
Osnivanje tvrtke
KORACI ZA OSNIVANJE TVRTKE U “HITRO.HR”
U svim većim gradovima u Republici Hrvatskoj započeli su s radom tzv. One stop shopovi kao rezultat nastojanja Vlade RH da putem svog servisa HITRO.HR poduzetnicima olakša i ubrza proces osnivanja tvrtki. Ovdje ćemo Vam približiti proceduru osnivanja trgovačkog društva (i to d.o.o. ili obrta) putem ovog servisa.
Ovdje možete vidjeti popis gradova u kojima je HITRO.HR započeo s radom.
OSNIVANJE TRGOVAČKOG DRUŠTVA:
- KORAK
Dolaskom na HITRO.HR šalter u FINI započinjete proces osnivanja trgovačkog društva. Vašem društvu prvo morate dati ime. Uvidom u bazu podataka FININI zaposlenici će provjeriti postoji li već društvo s takvim ili sličnim imenom. I sami možete provjeriti je li neko ime za tvrtku slobodno na web stranicama Ministarstva pravosuđa u sudskom registru. Za svaki slučaj, pripremite nekoliko različitih imena za svoju tvrtku.
Sve ćete informacije o potrebnoj dokumentaciji te obrasce i uplatnice dobiti na HITRO.HR šalteru gdje možete obaviti i sve uplate.
- KORAK
Prijavu za upis u sudski registar (obrazac Po) i neke njezine priloge potrebno je ovjeriti kod javnog bilježnika.
Kod javnog bilježnika ponesite osobnu iskaznicu ili putovnicu (obvezna za strance).Obvezna je nazočnost svih osnivača i drugih osoba čije je potpise potrebno ovjeriti.
Kod javnog bilježnika ovjerite:
- Prijavu za upis u sudski registar (obrazac Po)
- Osnivački akt – društveni ugovor (moraju ga potpisati svi osnivači) ili izjavu o osnivanju društva (ako društvo osniva samo jedna osoba)
- Izjavu članova ovlaštenih za zastupanje društva da prihvaćaju postavljanje
- Odluku o imenovanju članova uprave
- Potpis direktora ili potpise članova uprave
- Potpise članova nadzornog odbora (ako društvo ima nadzorni odbor)
- Odluku o imenovanju prokurista društva (ako društvo ima prokurista)
- Potpis prokurista (ako društvo ima prokurista)
- Odluku o određivanju adrese društva
- KORAK
Prijavu za upis u sudski registar sa svim potrebnim prilozima predat ćete na šalteru HITRO.HR u FINI.
Po upisu u sudski registar rješenje će vam dostaviti trgovački sud.
Nakon upisa društva u sudski registar potrebno je izraditi pečat
Dokumentacija potrebna za upis
- Obrazac prijave za upis u sudski registar (Po)
- Osnivački akt – društveni ugovor ili izjavu o osnivanju društva
- Odluka o imenovanju članova uprave
- Popis članova osnivača društva
- Popis članova ovlaštenih za zastupanje društva
- Izjave članova ovlaštenih za zastupanje društva da prihvaćaju postavljanje
- Potpis direktora ili potpisi članova uprave
- Popis članova nadzornog odbora (ako društvo ima nadzorni odbor)
- Potpisi članova nadzornog odbora (ako društvo ima nadzorni odbor)
- Odluka o imenovanju prokurista društva (ako društvo ima prokurista)
- Potpis prokurista (ako društvo ima prokurista)
- Odluka o određivanju adrese društva
- Obrazloženje imena (tvrtke) ako se radi o stranom imenu
- Potvrda o uplati osnivačkog pologa
- Dokaz o plaćenoj sudskoj pristojbi za prijavu i donošenje prvostupanjskog rješenja o upisu i dokaz o plaćenom predujmu za troškove objavljivanja upisa u sudski registar u Narodnim novinama
- KORAK
Po donošenju Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti Državnog zavoda za statistiku istu ćete dobiti na šalteru HITRO.HR u FINI.
Nakon dobivanja Obavijesti o razvrstavanju možete na šalteru HITRO.HR ili u banci otvoriti račun (na šalteru HITRO.HR možete otvoriti račun u onoj banci za koju FINA obavlja poslove otvaranja računa ili posreduje u obavljanju tih poslova).
Prijavu o početku poslovanja obveznika plaćanja doprinosa (Tiskanica M-11P) i Prijavu o početku osiguranja (Tiskanica M-1P) možete predati na šalteru Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u FINI, u roku od 15 dana od dana početka poslovanja.
Prijavu o obvezniku uplate doprinosa (Tiskanica 1), Prijavu na osnovno zdravstveno osiguranje za osiguranu osobu (Tiskanica 2) i Prijavu na osnovno zdravstveno osiguranje člana obitelji (Tiskanica 3) možete predati na šalteru Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u FINI, u roku od 15 dana od dana početka poslovanja.
Otvaranje računa – potrebno je ponijeti:
- Rješenje o upisu u sudski registar (priložiti presliku, izvornik dati na uvid)
- Obavijest o razvrstavanju Državnog zavoda za statistiku (priložiti presliku, izvornik dati na uvid)
- Pečat
- Osobnu iskaznicu
DRUŠTVO S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU
Društvo s ograničenom odgovornošću najčešći je oblik trgovačkog društva u Hrvatskoj. Društvo s ograničenom odgovornošću trgovačko je društvo u koje članovi ulažu temeljne uloge s kojima sudjeluju u unaprijed ugovorenom temeljnom kapitalu društva. Temeljni ulozi ne moraju biti jednaki. Nijedan osnivač ne može pri osnivanju preuzeti više temeljnih uloga, ali ih kasnije može steći. Poslovni udjeli ne mogu se izraziti u vrijednosnim papirima.
Osnivači
Članovi društva mogu biti pravne i fizičke osobe, kako domaće tako i inozemne. Društvo može osnovati i biti njegovim članom i samo jedna osoba. Društvo s ograničenom odgovornošću pravna je osoba koja pravnu osobnost stječe trenutkom upisa u sudski registar. Imovina društva strogo je odijeljena od imovine članova društva. Društvo za svoje obveze odgovara cijelom svojom imovinom. Članovi društva ne odgovaraju za obveze društva. Iznimno može doći do odgovornosti članova za obveze društva ako zloupotrebljavaju okolnost da za obveze društva načelno ne odgovaraju.
Temeljni kapital
Temeljni kapital društva s ograničenom odgovornošću mora biti izražen u valuti Republike Hrvatske – kunama. Najniži iznos temeljnoga kapitala ne može biti manji od 20.000 kuna. Temeljni ulog mora biti izražen cijelim brojem koji je višekratnik broja sto. Zbroj temeljnih uloga mora odgovarati iznosu temeljnoga kapitala društva. Prije upisa društva u sudski registar svaki osnivač mora uplatiti najmanje četvrtinu temeljnog uloga koji uplaćuje u novcu, s tim da ukupni iznos svih uplata u novcu ne može biti manji od 10.000 kuna, odnosno najmanje polovina temeljnoga kapitala mora se uplatiti u novcu. Temeljni ulog može se unijeti ulaganjem stvari i prava, te se mora u cijelosti unijeti prije upisa društva u sudski registar. Novčani ulozi uplaćuju se na račun društva kod financijske institucije u Hrvatskoj.
Prije upisa društva u sudski registar svaki član mora uplatiti najmanje četvrtinu temeljnog uloga koji uplaćuje u novcu, a ako se temeljni ulog unosi ulaganjem stvari ili prava, mora se unijeti u cijelosti. Ako se uplaćuje novac, uplaćuje se na privremeni račun otvoren kod banke.
Način osnivanja društva
Društvo s ograničenom odgovornošću osniva se na temelju društvenog ugovora koji moraju potpisati svi osnivači, a sklapa se u obliku javnobilježničke isprave. Ako društvo osniva samo jedna osoba, društvo se osniva na temelju izjave o osnivanju koju u obliku javnobilježničkog akta daje osnivač društva.
Društveni ugovor odnosno izjava o osnivanju mora sadržavati:
– naznaku osnivača (ime, prezime odnosno tvrtku te prebivalište odnosno sjedište osnivača ako je osnivač fizička osoba i njezin JMBG)
– tvrtku i sjedište društva
– predmet poslovanja društva
– ukupni iznos temeljnoga kapitala
– iznos svakoga pojedinačnoga temeljnog uloga osnivača (ako je ulog u stvarima ili pravima, potreban je njihov detaljni opis i njihova vrijednost)
– naznaku osniva li se društvo na određeno ili na neodređeno vrijeme
– prava i obveze koje članovi imaju prema društvu, pored obveze
uplate uloga, kao i prava i obveze društva prema osnivačima. Skup prava i obveza svakog pojedinog člana predstavlja njegov poslovni udio u društvu. Poslovni udjeli članova u pravilu se određuju prema veličini preuzetoga temeljnog uloga.
Tijela društva
Obvezatna tijela društva su uprava i skupština društva. Uprava društva može se sastojati od jednog ili više članova (direktora). Član uprave može biti i strani državljanin. Članove uprave imenuju i opozivaju članovi društva. Ovlasti uprave su vođenje poslova društva, zastupanje društva, uredno vođenje poslovnih knjiga društva, izrada financijskih izvješća te vođenje knjige poslovnih udjela društva.
Nadzorni odbor obvezatno je tijelo samo ako je prosječan broj zaposlenih u godini veći od 300 ili ako je to za društvo koje obavlja određenu djelatnost određeno posebnim zakonom. Nadzorni odbor mora imati najmanje tri člana, a ako ih ima više, njihov broj mora biti neparan. Član nadzornog odbora može biti i strani državljanin. Članove nadzornog odbora biraju članovi društva.
Skupština društva obvezatno je tijelo društva s ograničenom odgovornošću. Članovi društva na skupštini društva donose odluke za koje su nadležni prema Zakonu o trgovačkim društvima i odredbama društvenog ugovora.
DIONIČKO DRUŠTVO
Dioničko društvo je trgovačko društvo kapitala u kojemu članovi (dioničari) sudjeluju s ulozima u temeljnom kapitalu podijeljenom na dionice. Dioničko društvo može osnovati i samo jedna osoba, odnosno društvo može imati i samo jednog dioničara.
Dioničko društvo je pravna osoba koja pravnu osobnost stječe upisom u sudski registar. Društvo odgovara za svoje obveze svom svojom imovinom. Dioničari načelno ne odgovaraju za obveze društva.
Temeljni akt dioničkog društva je statut.
Njime se uređuje unutarnji ustroj društva.
Temeljni kapital
Temeljni kapital i dionice moraju glasiti na nominalne iznose izražene u valuti Republike Hrvatske. Najniži temeljni kapital za osnivanje dioničkog društva je 200.000,00 kuna, a nominalni iznos dionice ne može biti manji od 10,00 kuna. Nominalni iznosi dionica koji su veći od nominalnog iznosa moraju glasiti na iznose koji su višekratnici 10 kuna.
Dionice mogu glasiti na donositelja ili na ime. Prijenos dionica načelno je slobodan. Dionice na donositelja prenose se predajom, a dionice koje glase na ime prenose se indosamentom ili ustupom (cesijom).
Dionice mogu biti redovite i povlaštene. Redovite dionice daju imatelju pravo glasa u glavnoj skupštini društva, pravo na isplatu dividende i pravo na isplatu dijela ostatka stečajne mase.
Povlaštene dionice daju imatelju određena povlaštena prava, kao npr. pravo na dividendu u unaprijed utvrđenom iznosu ili u postotku od nominalnog iznosa dionice, pravo prednosti pri isplati dividende, isplati ostatka stečajne mase i druga prava u skladu sa zakonom i statutom društva.
Način osnivanja društva
Zakonom o trgovačkim društvima predviđeno je simultano i sukcesivno osnivanje dioničkog društva. Osnivači društva su dioničari koji prihvate statut.
Dioničko društvo osniva se simultanim putem tako da:
– osnivači društva preuzmu sve dionice društva i o tome daju izjavu kod javnog bilježnika
– prihvate i potpišu statut te o tome daju izjavu kod javnog bilježnika
– daju izjavu kod javnog bilježnika da osnivaju dioničko društvo.
Dioničko društvo osniva se sukcesivno tako da:
– osnivači prihvate statut
– preuzmu dio dionica
– upute javni poziv za upis preostalog dijela dionica, pa se one upisuju na temelju tog poziva.
Rok za upis ne može biti dulji od tri mjeseca od početka roka za upis. Ako u tom roku ne budu upisane i u skladu s javnim pozivom uplaćene sve dionice, osnivači društva mogu u roku od petnaest dana sami upisati ili preuzeti sve neupisane dionice. Ne učine li to, smatra se da osnivanje društva nije uspjelo i osnivači će pozvati upisnike dionica da u roku od petnaest dana podignu svoje uplate.
Ako sve dionice budu upisane, osnivači moraju u roku od petnaest dana od proteka roka za upis rasporediti upisane dionice njihovim upisnicima i sazvati osnivačku skupštinu društva. Dionice se uplaćuju novcem, ulaganjem stvari ili imovinskih prava kojima se može utvrditi imovinska vrijednost. Ako se ulozi uplaćuju u novcu, prije upisa društva u sudski registar mora se uplatiti najmanje četvrtina nominalnog iznosa svake dionice, a ako se dionica izdaje iznad nominalnog iznosa, mora se uplatiti i cijeli iznos koji prelazi nominalni iznos dionice.
Ako se dionica uplaćuje dijelom u novcu, a dijelom ulogom stvari odnosno prava, prije upisa društva u sudski registar mora se u potpunosti uplatiti i onaj dio koji se ne uplaćuje ulaganjem stvari ili prava. Ako se ulozi uplaćuju u novcu, on se uplaćuje na privremeni račun otvoren kod ovlaštene pravne osobe koja obavlja poslove platnog prometa. Prije upisa društva u sudski registar ulog u stvarima i pravima mora se unijeti u cjelini. Ako se ulaganje stvari i prava sastoji u preuzimanju obveze da se neka stvar prenese društvu, to se mora ispuniti u roku od pet godina od upisa društva u sudski registar. Svi se ulozi moraju unijeti u društvo tako da društvo njima može slobodno raspolagati.
Osnivači moraju kod javnog bilježnika dati izjavu kojom imenuju prvi nadzorni odbor društva i revizora za prvu poslovnu godinu. Nakon toga nadzorni odbor donosi odluku kojom imenuje članove uprave. Osnivači zatim podnose prvi izvještaj o provedenom osnivanju te nakon toga članovi uprave i nadzornog odbora provjeravaju provedeno osnivanje. Kada je cijeli taj postupak dovršen, članovi uprave i nadzornog odbora podnose sudu prijavu za upis društva u sudski registar.
Prijava sadržava podatke o:
– tvrtki, sjedištu i predmetu poslovanja društva
– članovima društva (ime i prezime, jedinstveni matični broj građana odnosno za strance broj putovnice i država koja je putovnicu izdala, prebivalište odnosno tvrtka i sjedište)
– osobama ovlaštenima za zastupanje društva i njihove ovlasti
– pravno ustrojstveni oblik
– datum prihvaćanja društvenog ugovora
– ako se subjekt osniva na neodređeno vrijeme, vrijeme njegova trajanja
– razlog za prestanak društva
Prijava mora sadržavati i podatke o:
– visini temeljnoga ili odobrenoga kapitala
– iznosu za koji su izdane dionice
– ukupnom iznosu uplate za izdane dionice i u čemu su one uplaćene
– izjavu članova uprave da su upoznati s obvezom izvješćivanja suda i da je riječ o osobama koje mogu biti članovi uprave
– podatke o članovima uprave i nadzornog odbora.
Pored navedenih podataka, prijavi se prilažu:
– statut društva i isprave na osnovi kojih je statut prihvaćen te isprave na osnovi kojih su osnivači preuzeli dionice
– ako se u osnivanju daje posebna pogodnost ili se ulaže odnosno preuzima ulog, ugovori kojima se to utvrđuje i provodi
– dokaz o uplaćenom iznosu, ulogu stvari i prava i o tome da društvo može njima slobodno raspolagati
– obračun troškova osnivanja u kojemu se iskazuju pojedine stavke i ukupnost troškova
– isprave o imenovanju uprave i nadzornog odbora
– izvješća o osnivanju i reviziji osnivanja s dokumentacijom koja im je priložena
– dozvola državnog tijela ili institucije, ako se traži za odredbu o predmetu poslovanja društva ili za neku drugu odredbu statuta
– izjava ovjerena od javnog bilježnika da ni članovi društva, ni društva u kojima imaju udjele ili dionice nemaju nepodmirene dospjele obveze te potvrdu ovlaštene pravne osobe koja obavlja poslove platnog prometa da ni članovi ni društvo u kojem imaju dionice ili udjele nema na računima evidentiran nepodmireni nalog za plaćanje, kao i potvrde Porezne uprave, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje da ni članovi ni društvo u kojem imaju udjele ili dionice nemaju prema njima nepodmirene obveze.
Tijela dioničkog društva:
– Uprava
– Nadzorni odbor
– Glavna skupština
Upravu dioničkog društva čini jedna ili više fizičkih osoba (direktori), čiji je broj određen statutom. Ako uprava ima više osoba, jedna od njih se mora imenovati za predsjednika uprave. Barem jedan član uprave društva koje obavlja djelatnost mora biti u radnom odnosu.
Član uprave može biti svaka fizička osoba koja je potpuno poslovno sposobna, osim ako nije kažnjavana za određena kaznena djela za vrijeme od pet godina po pravomoćnosti presude, ni osoba protiv koje je izrečena mjera sigurnosti zabrane obavljanja zanimanja koje je obuhvaćeno predmetom poslovanja društva dok ta zabrana traje. Članovi uprave mogu biti hrvatski ili strani državljani, a imenuje ih nadzorni odbor najdulje na pet godina.
Prava i obveze uprave uključuju:
– vođenje društva
– zastupanje
– pripremu odluka glavne skupštine
– pripremu ugovora
– provođenje odluka glavne skupštine
– izvješćivanje nadzornog odbora o pitanjima koja se odnose na upravljanje društvom
Nadzorni odbor mora imati najmanje tri člana. Njihov broj određuje se statutom i mora biti neparan. Članom može biti i strani državljanin, a nema zapreke da i svi članovi nadzornog odbora budu strane osobe. Članovi nadzornog odbora biraju se na glavnoj skupštini na rok od najviše četiri godine i mogu biti ponovno izabrani .Nadzorni odbor nadzire vođenje poslova društva i u tome ima pravo uvida u poslovne knjige i svu drugu dokumentaciju društva. O nadzoru podnosi izvještaj glavnoj skupštini.
Glavna skupština je tijelo društva u kojem djeluju dioničari i time ostvaruju svoja prava u poslovima društva. Pravo sudjelovanja u glavnoj skupštini imaju svi dioničari društva.
Nadležnost glavne skupštine određena je statutom. Odluke se u pravilu donose običnom većinom.
JAVNO TRGOVAČKO DRUŠTVO
Javno trgovačko društvo jest trgovačko društvo u koje se udružuju dvije ili više osoba radi trajnog obavljanja djelatnosti pod zajedničkom tvrtkom, a svaki član društva odgovara vjerovnicima društva neograničeno i solidarno cijelom svojom imovinom. Član društva ne može bez suglasnosti ostalih članova raspolagati svojim udjelom u društvu.
Osnivači
Član društva može biti svaka fizička i pravna osoba, kako domaća, tako i strana. Svoje međusobne odnose članovi uređuju društvenim ugovorom i u tome im je ostavljena maksimalna sloboda jer se odredbe Zakona o trgovačkim društvima primjenjuju samo ako se neka pitanja društvenim ugovorom ne urede drukčije.
Temeljni kapital
Javno trgovačko društvo nema temeljni kapital. Ako društvenim ugovorom nije drukčije ugovoreno, članovi moraju u društvo unijeti jednake uloge. Ulozi se mogu sastojati od novca, stvari, prava, rada i drugih usluga i dobara. Vođenje društva povjereno je svim članovima društva. Društvenim ugovorom može se predvidjeti da je samo jedan, ili da su samo neki članovi društva ovlašteni voditi poslove društva. Svaki je član ovlašten zastupati društvo.
Način osnivanja
Javno trgovačko društvo osniva se tako da se:
sklopi društveni ugovor koji ne mora biti sastavljen u obliku javnobilježničke isprave, a
nakon toga se podnosi prijava za upis društva u sudski registar, koja mora biti ovjerena kod javnog bilježnika.
Prijava za upis u trgovački registar sadrži podatke o:
– tvrtki, sjedištu i predmetu poslovanja društva
– članovima društva (ime i prezime, jedinstveni matični broj građana odnosno za strance broj putovnice i država koja je putovnicu izdala, prebivalište odnosno tvrtka i sjedište)
– osobama ovlaštenima za zastupanje društva i njihove ovlasti pravno ustrojstveni oblik
– datum usvajanja društvenog ugovora
– ako se subjekt osniva na neodređeno vrijeme, vrijeme njegova trajanja
– razlog za prestanak društva.
Prijavi se prilaže:
– ugovor o osnivanju društva
– popis članova društva
– izjava ovjerena od javnog bilježnika da ni članovi društva, ni društva u kojima imaju udjele ili dionice nemaju nepodmirene dospjele obveze
– potvrda ovlaštene pravne osobe koja obavlja poslove platnog prometa, da ni članovi ni društvo u kojem imaju udjele ili dionice nema na računu evidentiran nepodmireni
nalog za plaćanje
– potvrde Porezne uprave, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje da ni članovi ni društvo u kojem imaju udjele ili dionice nema prema njima nepodmirene obveze.
Izjava ovjerena od javnog bilježnika mora sadržavati i podatke o svim računima koje osnivač ima i pravnim osobama kod kojih se ti računi vode te popis svih društava u kojima osnivač odnosno osnivači zajedno imaju više od 50 posto udjela ili dionica, kao i podatke o svim računima tih društava i pravnim osobama kod kojih se ti računi vode, te potvrde Porezne uprave, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za ta društva. Isprave se podnose u izvorniku ili ovjerenom prijepisu ili ovjerenoj kopiji i u pravilu ne smiju biti stariji od godine dana.
KOMANDITNO DRUŠTVO
Komanditno je društvo trgovačko društvo u koje se udružuju dvije ili više osoba radi trajnog obavljanja djelatnosti pod zajedničkom tvrtkom, od kojih najmanje jedna odgovara za obveze društva neograničeno i solidarno cijelom svojom imovinom (komplementar), a najmanje jedna odgovara za obveze društva samo do iznosa određenog imovinskog uloga u društvo (komanditor).
Osnivači
Članovi komanditnog društva mogu biti fizičke i pravne osobe, kako domaće, tako i strane. Komanditno je društvo pravna osoba koja pravnu osobnost stječe upisom u sudski registar.
Temeljni kapital
Komanditno društvo nema temeljnoga kapitala.
Način osnivanja
Društvo se osniva ugovorom o osnivanju (društveni ugovor) koji ne mora biti sastavljen u obliku javnobilježničke isprave. U njemu se moraju odrediti osobe koje u društvu imaju položaj komplementara odnosno komanditora.
Prijava za upis društva u sudski registar sadržava podatke o:
– tvrtki, sjedištu i predmetu poslovanja društva
– članovima društva (ime i prezime, jedinstveni matični broj građana odnosno za strance broj putovnice i država koja je putovnicu izdala, prebivalište odnosno tvrtku i sjedište)
– podatke o komanditorima
– visinu ugovorenog i uplaćenog uloga svakog od njih
– osobama ovlaštenima za zastupanje društva i njihove ovlasti pravno ustrojstveni oblik
– datum prihvaćanja društvenog ugovora
– ako se subjekt osniva na neodređeno vrijeme, vrijeme njegova trajanja
– razlog za prestanak društva.
Vođenje poslova društva i zastupanje društva povjereno je komplementarima.
GOSPODARSKO INTERESNO UDRUŽENJE
Gospodarsko interesno udruženje pravna je osoba koju osnivaju dvije ili više fizičkih i pravnih osoba da bi olakšale i promicale obavljanje gospodarskih djelatnosti koje čine predmete njihovog poslovanja, ali tako da ta pravna osoba za sebe ne stječe dobit.
Temeljni kapital
Udruženje se osniva bez temeljnoga kapitala, a prava članova ne mogu se izraziti vrijednosnim papirima. Članovi društva mogu biti osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost, a u udruženje se mogu udružiti i osobe koje se bave slobodnim zanimanjima.
Način osnivanja
Gospodarsko udruženje se osniva sklapanjem ugovora o osnivanju udruženja koji mora biti sklopljen u obliku javnobilježničke isprave. Ugovor sadrži sljedeće podatke:
– tvrtku, sjedište i predmet poslovanja udruženja
– naznaku članova udruženja
– vrijeme trajanja udruženja ako se ne osniva na neodređeno vrijeme.
Udruženje se upisuje u sudski registar i time stječe pravnu osobnost. Prijavu za upis podnose svi članovi nove uprave udruženja.Za obveze udruženja, uz samo udruženje, supsidijarno odgovaraju i članovi i to neograničeno cijelom svojom imovinom. Poslove udruženja vodi i društvo zastupa uprava udruženja koja se može sastojati od jedne ili više fizičkih osoba koje imenuju članovi udruženja